Czy Wszechświat to symulacja?

W Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej podczas debaty poświęconej pamięci Isaaca Asimova stwierdzono, że nie można jednoznacznie potwierdzić autentyczności Wszechświata.

„Nie zamierzamy uzyskać przekonujących dowodów, że nie jesteśmy przedmiotem symulacji, ponieważ każdy dowód również będzie symulowany”

zauważa jeden z panelistów David Chalmers.

Możemy na dzień dzisiejszy jedynie spróbować dowiedzieć się, czy fizyka i matematyka daje nam powody, aby sądzić, że wszechświat jest tylko symulacją np. w postaci programu komputerowego prowadzonego przez jakąś wyższą istotę czy prawdziwych ludzi. Niektórzy członkowie panelu, chcą prowadzić badania pod kątem sprawdzenia, czy reguły matematyczne, które rządzą światem mogą być idealnie replikowane do świata wirtualnego. Jeśli okaże się, że potrafimy wyodrębnić i zaprogramować taką platformę, która idealnie odwzoruje prawa fizyki będzie to oznaczało, że ​​istnienie symulacji wszechświata jest możliwe a co za tym idzie również niewykluczone.

Coraz częściej mówi się o tym, że za około 30 lat będzie możliwe całkowite zastąpienie ludzkich komórek mózgowych nanocząsteczkami wytwarzanymi jak wszystko inne w fabryce a co za tym idzie i przeniknięcie umysłu ludzkiego w całości do świata komputerów i internetu. W ten sposób możemy próbować zapewnić sobie nieśmiertelność.

Prawdopodobnym jest również, że tego typu symulacja mogłaby się w nieskończoność powielać. W symulowanym wszechświecie rasa ludzka mogłaby rozwijać się tak aby stworzyć symulację w symulacji jednocześnie nie wiedząc czy żyje się w świecie symulowanym czy realnym.

Dodatkową ciekawostką może się okazać fakt, że projektantom takiego systemu symulacyjnego powinno wręcz zależeć na tym, żeby pozostawić wzór rasy ludzkiej w postaci choćby niewielkiej grupy ‚ocalałych’ na wypadek gdyby okazało się, że symulacja została wykonana nieprawidłowo i wymaga korekt na podstawie danych wzorca.

Dziś Matrix stał się bardziej realny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *